It's crunch time in the ISPS Handa Permiership with tough games for all teams looking to nail down play-off spots, check out what's coming up this weekend with the official preview.
Please note there will be a moment of silence to remember victims of the Christchurch Mosque attacks to mark the one-year anniversary of this tragic event before each match.
ISPS Handa Premiership Match Week 18 Preview
Waitakere United vs Hawke's Bay United
Seddon Fields, Auckland
Saturday 14 March, 12pm
#ISPSHandaPrem #WUvHB
Referee: Cory Mills
Assistant referees: Hayden Tutbury, Charlie Tseng
Fourth official: Nick Waldron
Squads
Waitakere United: 1. Nick Draper (GK), 4. Robert Tipelu, 5. Flynn O’Brien, 6. Dane Schnell, 7. Alex Connor-McClean, 8. Sam Burfoot (c), 10. Jake Porter, 11. Lachlan McIsaac, 14. Gerard Garriga Gibert, 15. Clarke Foulds, 16. Ignacio Machuca Maturena, 17. Shuiab Khan, 18. Nicolas Zambrano, 20. Regont Murati, 23. Luke Searle, 28. Liam Gilbert
Coach: Paul Hobson
Hawke’s Bay United: 1. Ruben Parker (GK) (c), 2. James Hoyle, 4. Kaeden Atkins, 7. Sho Goto, 8. Angus Kilkolly, 9. Ahinga Selemani, 10. Richard Gillespie, 11. Samuel Wall, 12. Kenny Wilcox, 14. Gavin Hoy, 16. Joshua Signey, 17. Fergus Neil, 20. Bill Robertson, 21. Oscar Mason (GK), 22. Ihaia Delaney, 23. Jorge Akers
Coach: Chris Greatholder
Southern United vs Team Wellington
Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Saturday 14 March, 4pm
#ISPSHandaPrem #SUvTW
Referee: Calvin Berg
Assistant referees: Jack Henderson, Will Drymond
Fourth official: Dylan Waugh
Squads
Southern United: 1. Liam Little (GK), 2. Conor O’Keeffe (c), 3. Tim O’Farrell, 4. Stephen Last, 5. Andrew Cromb, 6. Chris Wingate, 7. Stephen Lawless, 8. Benjamin Wade, 9. Cody Brook, 10. Garbhan Coughlan, 11. Cam Mackenzie, 12. Adam Hewson, 13. Luke Clissold, 14. Oliver Colloty, 15. Jordan Spain, 16. Levi Waddington
Coach: Terry Boylan
Team Wellington: 1.Scott Basalaj (GK) (c), 2. Justin Gulley, 3. Aaron Spain, 4. Taylor Schrijvers, 6. Scott Midgley, 7. Ollie Whyte, 9. Maximilian Batchelor, 10. Nathanael Hailemariam, 12. Andy Bevin, 14. Jack-Henry Sinclair, 16. Benjamin Mata, 17. Alexander Palezevic, 18. Joao Moreira, 19. Tor Davenport Peterson, 21. Ryan Feutz, (GK), 23. Rory McKeown, 25. Sam Mason-Smith
Coach: Scott Hales
Hamilton Wanderers vs Tasman United
Porritt Stadium, Hamilton
Sunday 15 March, 12pm
#ISPSHandaPrem #HWvTU
Referee: Ben O'Connell
Assistant referees: Brandon Day, Ashley Wilson
Fourth official: Mazhar Batoor
Squads
Hamilton Wanderers: 1. Matt Oliver (GK), 2. Joe Nottage, 3. Kohei Matsumoto, 4. Joseph Harris, 5. Liam Fellowes, 9. Jama Boss, 10. Xavier Pratt, 11. Jordan Shaw, 13. Tommy Semmy, 15. Henry Fa'arodo, 16. Adam Davidson, 18. Hamish Smylie, 19. George Ott, 20. Derek Tieku (c), 23. Cory Townsend (GK)
Coach: Kale Herbert
Tasman United: 1. Nick Stanton (GK), 2. William Scott, 3. Hamish Cadigan, 5. Fox Slotemaker (c), 10. Lachlan Brooks, 11. Jackson Manuel, 12. Max Winterton, 13. Jonty Roubos, 14. Jesse Randall, 15. Lucas Hogg, 17. Corey Larsen, 19. Samuel Wilson, 20. Scott Morris (GK), 21. Alex Ward, 22. Marco Lorenz
Coach: Jess Ibrom
Canterbury United Dragons vs Wellington Phoenix Reserves
English Park, Christchurch
Sunday 15 March, 2pm
#ISPSHandaPrem #CUvWP
Referee: Hayden McCabe
Assistant referees: Michael Love, Michael Killick
Fourth official: Aaron Nottage
Squads
Canterbury United: 1. Edward Ashton (GK), 2. Ben Stroud, 4. Dan Schwarz, 5. Tom Schwarz (c), 7. George King, 8. Luke Tongue, 9. Haris Zeb, 10. Max Chrétien 11. James Pendrigh, 14. Sean Liddicoat, 16. Cory Mitchell, 18. Aaron Clapham, 19. Samuel Field, 20. Jacob Richards, 22. Danny Knight (GK), 23. Abdul Khalifa
Coach: Lee Padmore
Wellington Phoenix Reserves: 1. Alexander Paulsen (GK), 2. Liam McGing, 3. Harry Bark, 5. Ronan Wynne, 6. Noah Tipene-Clegg, 8. Henry Hamilton, 9. Riley Bidois, 10. Benjamin Old, 12. Kris Naicker, 14. Luis Toomey, 17. Callan Elliot, 21. Ahmed Othman, 30. Zac Jones (GK), 31. Ben Waine, 37. Noah Karunaratne, 62. Joshua Galletly
Coach: Paul Temple
Eastern Suburbs vs Auckland City
Madills Farm, Auckland
Sunday 15 March, 4pm
#ISPSHandaPrem #ESvAC
Live on SKY Sport
Referee: Campbell-Kirk Kawana-Waugh
Assistant referees: Reza Al Rabea, Rhys Kimber
Fourth official: Luke Gardner
Squads
Eastern Suburbs: 1. Danyon Drake (GK), 3. Tyler Lissette, 4. Kelvin Kalua, 5. Alec Solomons, 6. Adam Thomas (c), 8. Adam Thurston, 9. Martin Bueno, 10. Reid Drake, 12. Kingsley Sinclair, 14. Leon van den Hoven, 15. Stafford Dowling, 16. Christian Gray, 18. Matt Palmer, 21. Ryan Verney, 23. Campbell Strong, 25. Declan Viljoen (GK)
Coach: Tony Readings
Auckland City: 1. Enaut Zubikarai (GK), 2. Mario Ilich, 3. Adam Mitchell, 4. Mario Bilen, 6. Brian Kaltak, 7. Cameron Howieson (c), 8. Albert Riera, 9. Myer Bevan, 10. Dylan Manickum, 13. Emiliano Tade, 14. Jordon Vale 17. Andrew Blake, 18. Conor Tracey (GK), 20. Logan Rogerson, 21. Maro Bonsu-Maro, 22. Clayton Lewis
Coach: Jose Figueira
For more information on the ISPS Handa Premiership please click here
Article added: Saturday 14 March 2020
New Zealand Football Inc
Football House, North Harbour Stadium,
Stadium Drive, Albany,
Auckland, New Zealand
© Copyright New Zealand Football. All rights reserved.
Sign up to our fan newsletter: