ISPS Handa Chatham Cup Round 2 Results

Angus Kilkolly celebrates scoring in Napier City Rovers' win over Wellington Olympic. Photo: John Cowpland / www.photosport.nz

The second round of the ISPS Handa Chatham Cup took place across the country this afternoon, here are all the results and goal details.

The draw for Round 3 will be conducted at 12pm on Wednesday 7 June and can be followed on the New Zealand Football Twitter account.

ISPS Handa Chatham Cup Round 2 Results

Northern Region

Waitakere City 4 (Paul Rhodes 26’, Jackson Gibbons 86’, Steve McDonald 96’, Rory Turner pen 115’)
Manukau City 3 (Erber Chavarria 57’, Leo Berlim 78’, Andre Estay 107’)
AET
HT: 1-0, FT: 2-2

Franklin United 0
Waikato Unicol 0
AET
HT: 0-0, FT: 0-0
Franklin United won 4-3 on penalties

Taupo 0
Western Springs 4 (Jacob Mathews 41’, Drew Farnsworth 42’, Oscar Browne 79’, Jonathan Quinn 80’)
HT: 0-2

Takapuna 5 (Thomson Nkoy 8’, 33’, Sheldon Pillay 23’, Connor Taylor 55’, Matt Dutoit 92’)
Oratia United 4 (Liam Cain 22’, 53’, Phillipe Poletaev 42’, 62’)
AET
HT: 3-2, FT: 4-4

Waitemata 0
Central United 7 (Dean Lausev 8’, Marko Dordevic 20’ 76’, Ignacio Machuca 37’, Maro Bonsu Maro 62’, 71’, 82’)
HT: 0-3

Unimount Bohemian Celtic 0
Matamata Swifts 1 (TBC)
HT: 0-0

Melville United 4 (Marc Evans 9′, 60′, 90′, Stafford Dowling 17′)
Eastern Suburbs 1 (TBC)
HT: 2-0

Lynn-Avon United 3 (Jordan Higgins 24′, Luke Smee 45’ + 1′, Mathew Bilbee 74′)
East Coast Bays 7 (Zane Olla 3, Dillon Barnett 2, David Mulligan, Tom Damon)

Ranui Swanson 0
Three Kings United 2 (Scott Wallace, Edward Sillars)
HT: 0-0

Manurewa 0
Hamilton Wanderers 1 (Own goal 34’)
HT: 0-1

Ngongotaha 5 (Alexis Pinto 41′, Harlem Simiona 37′, Josh O’Sullivan 47, Simon Te Kiri 78′, 84′)
Beachlands Maraetai 1 (Zane Christensen 24’)
HT: 2-1

Claudelands Rovers 1 (Kiegan Surgison 38’)
North Shore United 5 (Ross Langworthy 74’, 75’, 82’, Dave Fahy, Jamie Shields 31’)
HT: 1-2

Forrest Hill Milford United 1 (Ryan Morrow 88’)
Bay Olympic 3 (Niklas Ordenwitz 30′, Julyan Collett 48′, Jarred Colligan 90’ + 3′)
HT: 0-1

Onehunga Sports 6 (Jake Porter 43′, Sean Lovemore 53′, 88′, Calvin Opperman 60′, Andrew Milne 65′, William Jones 90’ + 2′)
Tauranga City United 1 (Nathan Monne 59’)
HT: 1-0

Glenfield Rovers 0
Birkenhead United 4 (Yuki Ohtsuka 8’, Ryan Cain 37’, Ethan Galbraith 65’, Christian Gray 85’)
HT: 0-2

Albany United 0
Hibiscus Coast 1 (Tom Dale 51’)
HT: 0-0

Capital/Central Region

Western Suburbs 7 (Owen Parker-Price 24’, 83’, Ihaia Delaney 32’, 40’, 66’, 72’, Elijah Just 75’)
Napier Marist 1 (Mitchell Dick 70’)
HT: 3-0

Wellington United 2 (Oliver Valentine 46’, Willem Ebbinge 65’)
Miramar Rangers 4 (Joel Stevens 13’, 83’, Niko Kirwan 29’, Saul Halpin pen 68’)
HT: 0-2
Mikhael Bredeveldt red card for Miramar Rangers

North Wellington 2 (Justin Waayer 29’, Kieran Cripps 70’)
New Plymouth Rangers 1 (Vance Hoskin 42’)
HT: 1-1

Island Bay United 2 (Izaac O’Hara, own goal)
Wairarapa United 4 (Daniel Allan, Sam Mason-Smith, Brian Kaltack, Paul Ifill)
HT: 1-1

Stop Out 5 (Cole Peverley 7’, Luke Grindlay 14’, Jerram Tuck 43’, Steven Gulley 47’, Justin Gulley 65’)
Palmerston North Marist 1 (Rhys Janes 3’)
HT: 3-1

Napier City Rovers 2 (Ross Willox 6’, Angus Kilkolly 32’)
Wellington Olympic 1 (Sam Blackburn 49’)
HT: 2-0

Upper Hutt City 1 (Jeremy Fong 10’)
Tawa 3 (Ollie Story 5’, 6’, Aaron Magill 85’)
HT: 1-2

Petone 5 (Alex Shepherd-Reynolds 3, Mitchell Blair, Ali Nazari)
Naenae 0
HT: 3-0

Mainland Region

Nelson Suburbs 5 (Ben Wright 5’, Matt Tod-Smith 31’, Max Winterton 45’ + 1’, Robbie Pearon 78’, Kristian Gibson pen 80’)
Central Pirates 0
HT: 3-0

Universities 0
Coastal Spirit 5 (Jordan Ball pen 13’, 19’, 64’, Sam Orritt 30’, Liam Hare 52’)
HT: 0-3

Cashmere Technical 8 (Stu Kelly 4’, 32’, 41’, Lyle Mathysen 8’, 40’, Gary Ogilvie 53’, Dan Schwarz 68’, Ben Howes 88’)
Parklands United 0
HT: 5-0

Ferrymead Bays 0
Nomads United 0
AET
HT: 0-0, FT: 0-0
Nomads United win 7-6 on penalties

Southern Region

Roslyn Wakari 0
Queenstown Rovers 1 (Carlos Herman 49’)
HT: 0-0

Green Island 3 (Henrique Viana 69’, 72’, Matt Brazier 58’)
Northern 1 (Ryan Hawkin 61’)
HT: 0-0

Dunedin Technical 6 (Kalib Bouma-Tucker 28’, 47’, Tom Peterson 33’, Ashley Watson 55’, Michael Bergin 57’, George McCall 86’)
West End 0
HT: 3-0

Caversham 4 (Andrew Ridden 53’, 62’, Sam Collier 24’, Jared Grove 72’)
Otago University 0
HT: 1-0

Related Topics:

Comments

comments